Kim Beazley

Person

Kim Beazley

The Hon. Kim C. Beazley AC has recently retired as Ambassador to the United States of America (appointed in February 2010). He was a member of the Australian Parliament (House of Representatives) from 1980 to 2007. He served as Minister for Defence in the Hawke Labor Government in 1984–90, and was Deputy Prime Minister in 1995–96.
He was leader of the Australian Labor Party (ALP) and Leader of the Opposition in 1996–2001 and 2005–06. After retiring from politics in 2007, Mr Beazley was appointed Winthrop Professor in the Department of Politics and International Relations at the University of Western Australia. In July 2008 he was appointed Chancellor of The Australian National University, a position he held until December 2009.
 

Number of items : 5

Research report

Report

31 Oct 2016
Overview ASPI was registered as a wholly government-owned company on 22 August 2001, but it was several years earlier...
Geographic Location (Coverage): 
Broad Subject Area: 
Geographic Location (Coverage): 
Broad Subject Area: 

Journal

06 Apr 2016
The 2016 Defence White Paper (DWP 2016), released in February this year, was the third such document in a little under...

Report

19 Sep 2006
Respect for democracy, for different religions and cultures, for women and for hard work are some of the values which...
Geographic Location (Coverage):